FAQ
Aké sú rozdiely medzi hybridným systémom s tepelným čerpadlom a samostatným tepelným čerpadlom?
Samostatné tepelné čerpadlá vzduch - voda úplne nahrádzajú váš existujúci kotol. Hybridný systém vykurovania však intuitívne prepína medzi zdrojmi tepla pomocou inteligentného riadiaceho systému. Ktorý systém dáva najväčší zmysel, záleží na vašich požiadavkách a stave potrubných rozvodov a radiátorov vo vašej domácnosti.
Kedy zvoliť hybridný systém a kedy samostatné tepelné čerpadlo?
Samostatné tepelné čerpadlo spravidla odporúčame tam, kde je výstupná teplota vykurovania pod 55 °C dostačujúca (čo je otázne najmä pri vykurovaní radiátormi). Ak je potrebných viac ako 55 °C, tak už treba uvažovať medzi možnosťami: hybridný systém s tepelným čerpadlom alebo zásadná modernizácia či dokonca kompletná rekonštrukcia vykurovacieho systému.
Či vám postačí 55 °C, si môžete aj sami vyskúšať. Nastavte si na vašom zariadení maximálnu výstupnú teplotu na 55 °C a rozhodnite sa v chladnom zimnom dni, či je u vás doma stále príjemne teplo alebo nie.
Koľko stojí hybridný systém vykurovania?
Hybridné systémy s tepelnými čerpadlami sú ideálne na energetické modernizácie existujúcich budov. Náklady závisia od konkrétnych stavebných podmienok, ale s najväčšou pravdepodobnosťou budete môcť využiť existujúce potrubné rozvody a vykurovací systém s radiátormi. Radi Vám spracujeme nezáväznú ponuku, ktorá bude zahŕňať všetky vaše požiadavky.
Môžem si ponechať svoj existujúci kotol, potrubie a radiátory?
Všetko vyššie uvedené je možné zachovať a prepojiť, a to s minimálnou námahou. Nutné je len nové pripojenie k vonkajšej jednotke tepelného čerpadla. Kedykoľvek v budúcnosti máte možnosť vymeniť svoj starší kotol za nový kondenzačný kotol Protherm.
Aký existujúci kotol môžem naďalej používať pre svoj nový hybridný systém?
Pokiaľ je váš existujúci kotol stále v dobrom stave, môžete si ho vo väčšine prípadov ponechať a jednoducho ho skombinovať s novým tepelným čerpadlom. S naším inteligentným regulátorom MiPro Sense sme schopní integrovať všetky existujúce zariadenia do nášho systému. Je možná aj kombinácia s plynovými kotlami iných výrobcov. Vzhľadom na to, že výmena dát a ovládateľnosť sú však limitované, nebude kombinácia s inými značkami taká efektívna ako kombinácia s plynovým kotlom Protherm.
Aké sú nevýhody hybridného systému?
Dva vykurovacie zdroje znamenajú väčšie nároky na priestor. Široké produktové portfólio Protherm s nástennými a voľne stojacimi jednotkami však ponúka absolútnu flexibilitu.
Ďalej potom vzhľadom na starostlivosť o dve zariadenia, môžu mierne vzrásť aj náklady na pravidelné servisné prehliadky.
Neskôr by som rád úplne prešiel na obnoviteľný systém. Čo musím vziať do úvahy, ak sa má hybridný systém použiť iba ako prechodné riešenie?
Toto závisí od mnohých faktorov, ako je stav a zateplenie domu atď. Plánovanie by sa malo uskutočniť najlepšie spoločne s odbornou firmou.
Čo treba vziať do úvahy:
Výkon tepelného čerpadla:
Tepelné čerpadlo musí byť navrhnuté tak, aby samo zvládlo vykurovaciu záťaž v prípade odstránenia plynového kotla.
Pri plánovaní počítajte s budúcimi rekonštrukciami domu, pretože neskôr môžu ovplyvniť tepelnú záťaž: Čo ešte chcem vo svojom dome vymeniť alebo zatepliť?
Spoločne s inštalačným technikom si môžete vopred overiť, či je možné znížiť teploty systému pre prípadnú samostatnú prevádzku tepelného čerpadla. Týmto spôsobom zistíte, či dokážete pokryť potreby tepla so samostatným tepelným čerpadlom, alebo či by bolo potrebné vykonať ďalšie opatrenia alebo modernizácie.
Záložný zdroj:
Keď je vynechaný plynový kotol, je potrebný záložný elektrický zdroj - v našom prípade je už súčasťou vnútorných jednotiek či modulov.
Príprava teplej vody:
Zvážte, či tepelné čerpadlo zvládne prípravu teplej vody samo. Napríklad nie každý zásobník teplej vody je svojou plochou výmenníka nutne vhodný pre tepelné čerpadlá.
Nastavenie ovládania:
Rôzne parametre, ako je nastavenie bivalentného bodu, musí nakonfigurovať odborník znalý konkrétneho vykurovacieho systému.